Executive Committee

The Brookhaven Town Democratic Committee's day-to-day operations are managed by an Executive Committee, the members of which are elected by the BTDC's broader membership.  The current Executive Committee is comprised of the following BTDC members: 

 

Brookhaven Town Democratic Committee Executive Committee

Chair, Anthony G. Speelman

Email: [email protected]

Cell: 631-236-6327

 

1st Vice Chair, Anthony R. Portesy

Email: [email protected]

Cell: 516-901-1787

 

2nd Vice Chair, Rabia Aziz

Email: [email protected]

 

3rd Vice Chair, Cheryl Felice

Email: [email protected]

 

4th Vice Chair, Diane Costello

Email: [email protected]

 

Director of Grounds and Maintenance, Joe Turdik

Email: [email protected]

 

Treasurer, Arthur Turkington

Email: [email protected]

 

Recording Secretary, Carol Russel

Email: [email protected]

 

Law Chair, Virginia Capon

Email: [email protected]

 

Six Council District Leaders (see below)

 

Council District Leaders

 

Council District One Serving Stony Brook, Old Field, Poquott, Setauket, East Setauket, Belle Terre, Port Jefferson, Port Jefferson Station, Terryville.

 

Council District Leader: Barry McCoy

Email: [email protected]

 

Deputy District Leader: Virginia Capon

Email: [email protected]

 

Council District Two Serving Mount Sinai, Miller Place, Middle Island (part), Terryville (part), Coram (part), Rocky Point, Sound Beach, Shoreham, East Shoreham, Ridge (part), Wading River.

 

Council District Leader: Sarah Deonarine

Email: [email protected]

 

Deputy District Leader: Carol Russell

Email: [email protected]

 

Council District Three Serving Lake Grove, Selden, Centereach, Lake Ronkonkoma (part), Farmingville (part), Coram (part)

 

Council District Leader: Lauren Butler

Email: [email protected]

 

Deputy District Leader: Dominador Pascual

Email: [email protected]

 

Council District Four Serving Farmingville (part), Medford (part), Holtsville (part), Gordon Heights, Coram (part), Yaphank, Middle Island, Ridge (part), Bellport, North Bellport, Brookhaven Hamlet, North Shirley (part).

 

Council District Leader: Larry Tierney

Email: [email protected]

 

Deputy District Leader: Vivett Dukes

Email: [email protected]

 

Council District Five Serving Blue Point, Lake Ronkonkoma (part), Holbrook (part), Holtsville (part), Medford (part), North Patchogue, Patchogue, East Patchogue, Davis Park Fire Island.

 

Council District Leader: Andrea Stolz

Email: [email protected]

 

Co-Deputy District Leader: Edward Smith

Email: [email protected]

 

Co-Deputy District Leader: Susan Toplitz

Email: [email protected]

 

Council District Six Serving Mastic, Mastic Beach, Shirley (parts of), Smith Point, Moriches, Center Moriches, East Moriches, Eastport, Manorville, East Yaphank (parts of), Calverton, Ridge (parts of), Brookhaven Hamlet (parts of)

 

Council District Leader: Steve Lupo

Email: [email protected]

 

Deputy District Leader: Ray Keenan

 

Subcommittees

 

Women’s Caucus

Chair: Brooke Moos

Email: [email protected]

 

LGBTQ Non-Binary Subcommittee

Chair: Sue Mackey

Email: [email protected]

 

Fundraising Subcommittee

Chair: Anthony R. Portesy

Email: [email protected]

 

Brookhaven Town Young Democratic Committee (High School and College students welcome)

Chair: Farzeen Bham

Email: [email protected]

 

Labor Subcommittee

Chair: Michael Gendron

 

Diversity Subcommittee

Chair: Beverly Dean

Email: [email protected]

 

Progressive Caucus

Chair: Michael Iasilli

Email: [email protected]

 

Outreach Subcommittee

Chair: Diane Costello

Vice Chair: Skyler Johnson

Email: [email protected]

connect